×
Torrent Oyun
S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

1

Yalnızlık kötü bir şeydir değil mi? Bazen iyi olarak ta nitelendirebiliriz, ama genel olarak kötüdür. Peki ya yalnız savaşmak. Daha doğrusu yok olmuşluğun hüküm sürdüğü dünya denen gezegende yaşamaya çalıştığımız bir yalnızlık. Bazen yardımımıza koşanlar da olur, ama ya o sırada kimse yoksa. İşte bu sırada duygularımıza tercüman olarak STALKER çıkageldi yaklaşık beş yıllık bir çalışma sonrasında. Şimdi ise Clear Sky, macerayı devam ettirmeye, yok olmuşluk ile mücadelemizde bize yardım etmeye geliyor.

Kurtuluş yok

Clear Sky, ilk oyundan bir yıl öncesinde vuku bulan olayları konu alıyor. Bu süre zarfında yönetmekle yükümlü olduğumuz karakterimiz ilk oyundaki “Market One” değil, farklı bir Stalker. Doğuştan kelle avcısı olduğumuz oyunda mesleğimizi icra etmemiz için pekte engel bulunmuyor. Bu kez tek de değiliz üstelik. Günümüzün popüler oynanış yöntemi “Takım oyunu” kavramı geçerli Clear Sky için. Tabii ki bu durum ilk oyunda bazı büyük operasyonlarda kendini göstermiş olsa da, yeni oyun ile birlikte daha da ileri seviye bir oynanışa tanıklık edecek. Özgür irade faktörünü daha da iyi kullanabileceğiz. Yine karşımızda birbirinden farklı sekiz Stalker grubu bulunuyor ve aralarından bir tanesini seçerek ona katılmak başlıca görevimiz. Maceramız boyunca bu gruplarla ilerlemek zorunluluğumuz bulunmuyor. İstersek tek başımıza da mücadele edebileceğiz. İlk oyuna nazaran araç gereç envanteri ve diyalog sisteminde bazı geliştirilmelere gidiliyor. Kişisel PDA’mızda daha fazla detay bulunacak. Artık önemli birkaç mekan dışında herhangi bir Stalker ile daha kapsamlı alışverişler yada sohbetler yapabileceğiz. Kullanımımıza sunulmuş silahlar da geliştirilebilir olacak. Aynı şekilde elbiseler veya diğer araçlarda onarılabilecek veya yenilenebilecek. Karakterlerin yapay zekalarında da birkaç oynamaya gidiliyor. Clear Sky ile birlikte karakterler arası iletişim daha da etkin bir şekilde sağlanabilecek. Buna en önemli faktör olarak ise “Telsiz” unsuru gösterilebilir. Zamanında yapılabilecek telsiz konuşmaları sayesinde duruma göre destek çağırılabileceği gibi, acil durumlar hakkında da bilgi alışverişi yapılabilecek. Yeni düşmanlarımız yanında oyuna yeni eklenen yaratıklarda bizim için tehlikeli olacak. Örneğin oyuna yeni eklenen psişik güçleri bulunan bir yaratık türü var.

Amaçsızca gezinmek çözüm değil

Clear Sky’daki en önemli amaçların başında gelen konu “Kayıp şehir”. Yapımcı Bolshakov’un söylediğine göre, Limansk şehri en büyük savaşların nedenlerinin başında geliyor.

Henüz bir hüküm koyucusunun bulunmadığı bu mekan, bulunması ve ele geçirilmesi gereken önemli bir nokta. Bu sayede burayı elinde bulunduran grup, bölgeyi daha da iyi kontrol edebilme ve yeni yollar bulabilme imkanına da sahip olabilecek. Oyundaki diğer bir önemli yer ise “Kırmızı Orman” olarak göze çarpıyor. Baktığımızda Clear Sky’da ilk oyunda bulunan mekanlarla tekrar karşılaşacağımız gibi yeni eklenen yerlerde de yaşam mücadelesi vereceğiz. Bu dengeleme yarı yarıya olarak belirlenmiş.

Görsel takviye olarak ise ilk oyunda kullanılan grafik motorunun geliştirilmiş 1.5 versiyonunu kullanacak. Tek yenilik bu değil. Directx 9 yanında Directx 10 teknolojisini de bünyesine katan Clear Sky, daha da gelişmiş bir görüntü kalitesini amaçlıyor. Bu özellikleri, dinamik hava koşulları ve ışık oyunlarıyla daha da iyi görebileceğiz. Geçtiğimiz E3 oyun fuarında oyuna ait bir demo oynanış videosu yayımlanmıştı. Oyunda, çevresi uzun otlarla çevrili bir bataklıkta bulunuyoruz. Yalnız değiliz ve gizleniyoruz. Daha doğrusu doğanın olanaklarından yararlanıyoruz. Karşıda bir Stalker kampı ve gözcü kuleleri bulunuyor. Bir de hava da devriye gezen helikopter. Bastığımız yerlere dikkat etmemiz gerekiyorken (Bataklığa da saplanabilirsiniz) ayrıca saklanmaya da özen göstermelisiniz. Bu kısa oynanış videosundaki görsellik ne denli bir ilerleme kaydedildiğini gösterir nitelikte. Üstelik oyunun geliştirme aşamasında ve bu videonun da beta oynanış olduğunu göz önüne alırsak. Özellikle karanlık bir kulübeye girerken ki, pencereden içeri sızan gün ışığının oluşturduğu etki gerçekten çok etkileyici.
İşletim Sistemi:Microsoft Windows XP(Service Pack 2)/Microsoft Windows 2000 SP4
İşlemci:Intel Pentium 4 2.0 Ghz / AMD XP 2200+
Bellek:512 MB RAM
Ekran Kartı: 128 MB DirectX® 8.0 uyumlu ekran kartı / nVIDIA® GeForce™ 5700 / ATI Radeon® 9600
DiretX: 8.0
HDD: 10 GB Disk alanı
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Microsoft® Windows® XP/Vista (SP1)
İşlemci: Intel Core 2 Duo E6400 / AMD 64 X2 4200+
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB DirectX® 9.0c uyumlu ekran kartı / nVIDIA® GeForce™ 8800 GT / ATI Radeon® HD 2900 XT
DiretX: 9.0c
HDD: 10 GB Disk alanı

Kaynak:Oyun Çeviri

YAMAYI İNDİR

http://www.mediafire.com/download/q4021w0xeot0wm0/S.T.A.L.K.E.R.+Clear+Sky+T%C3%BCrk%C3%A7e+Yama.rar8.209
OYUN BILGILERI 9 yıl önce eklendi
S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

Tür: Aksiyon Oyunları, RPG Oyunları

Platform: PC

Boyut: 3.93 GB

Crack: RELOADED

Tarih: 15 Eylül 2008

Kaynak: Zamunda

Dil: Türkçe Yama Mevcut

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?